Založ si blog

Košice ako digitálne mesto

Je tomu len pár dní, čo som na jednom z mnohých zaujímavých stretnutí v Košiciach dostal informácie, ktoré ma príjemne prekvapili. Košičanom otvárajú moderné informačné technológie, ich cenová dostupnosť a aktívny prístup poskytovateľov informačných služieb veľké možnosti praktického využitia. Košice totiž majú jedinečnú možnosť spolupracovať s miestnymi spoločnosťami, pripravenými vo viacerých projektoch sprístupniť svoju infraštruktúru Košičanom.  Mesto tak môže častokrát bez zvýšených nákladov dosiahnuť pre svojich obyvateľov neočakávane zaujímavý efekt. V Košiciach sa môžu stať informačné technológie vďaka verejnoprospešným komunikačným projektom doslova vecou verejnou – dostupnou a zaujímavou pre všetkých. Košice majú skutočne reálnu šancu stať sa digitálnym mestom.

Napríklad na zastávkach mestskej hromadnej dopravy môže byť nainštalovaný informačný systém, ktorý umožní cestujúcim dostávať na LCD displejoch on-line informácie o pohyboch prostriedkov mestskej hromadnej dopravy na mape ulíc mesta. Každý čakajúci si teda môže pozrieť aktuálnu informáciu o tom, kde sa nachádza autobus, trolejbus alebo električka, na ktorú práve čaká. Cestujúci tak ušetria čas, alebo si ho skrátia tým, že budú mať v reálnom čase tú najdôležitejšiu informáciu, akú každý z nich potrebuje. Ďalej, internet sa môže stať veľmi rýchlo a bezplatne prístupným aj pre sociálne slabšie skupiny Košičanov. Stačí, ak kompetentní v meste určia kritériá poskytovania bezplatnej služby a spoločne s jej poskytovateľom aj spôsob jej používania. Na to naozaj netreba veľa práce. Stačí trochu ochoty a pochopenia významu takéhoto prístupu k ľuďom a pre ľudí, ktorí nateraz na zaplatenie si práce s internetom jednoducho nemajú dosť peňazí.

O e-governmente sa hovorí už aj na celoslovenskej úrovni. Štandardne umožňuje sledovať v reálnom čase napríklad priebeh rokovaní mestského zastupiteľstva prostredníctvom osobných počítačov. Ale vedeli ste, že je niečo také možné aj cez bežné televízne prijímače? V Košiciach je pripravený pilotný projekt, týkajúci sa približne tisícky domácností. Čo znie tak trochu ako z inej planéty je ponuka, že v rámci tohto projektu by mohli Košičania sledovať nielen priebeh rokovaní mestského parlamentu, ale dostali by aj možnosť aktívne reagovať, hlasovať a pripomienkovať rozhodovací proces. Nejde o žiadnu utópiu! Technické možnosti takéto niečo reálne umožňujú. Tak prečo ich nevyužiť?

Tých projektov a možností, na ktoré ale musí mesto pozitívne zareagovať, je nepomerne viac. Spomeniem ešte rozšírenie siete bezdrôtových internetových hot-spotov, teda miest s bezplatným wi-fi signálom, ktoré umožnia Košičanom a návštevníkom mesta pripájať sa na internet a bezplatne pracovať na internete. Ďalej dobudovanie systému lacného sledovania verejných priestranstiev, dopravnej situácie v meste, ale napríklad aj spoločných priestorov v obytných domoch prostredníctvom nenákladných kamerových systémov, riadených cez internet, s možnosťou sledovať ich aj prostredníctvom bežného TV prijímača. Azda netreba hovoriť o tom, ako by sa tým podarilo zlepšiť bezpečnostnú situáciu v meste.

Prečo si myslím, že nejde o žiadnu utópiu, ale o reálnu možnosť? Pretože stačí len zmeniť doterajší prístup zo strany mesta. Za seba môžem povedať, že ak dostanem od Košičanov tú možnosť, urobím všetko preto, aby sa Košičania o týchto možnostiach nielen dozvedeli, ale aby ich mohli aj prakticky a užitočne využívať. To nie je agitácia, to je presvedčenie.

Transformačno – privatizačné puzzle

22.02.2012

Sanitky lietajú jedna za druhou, lekári a sestry majú pohotovosť najvyššieho stupňa, pacienti sú vystrašení a boľaví...Historická akcia sťahovania pacientov sa začína. Nemocnica Kramáre viac »

Poradca za 10 000 eur na deň! ! !

14.02.2012

Centrálne obstarávanie, to je frekventované zaklínadlo ministra Uhliarika, jeden z jeho avizovaných zdrojov, ktorý mal priniesť financie na krytie platov pre lekárov a sestry. V mene akože napĺňania viac »

Rýchla novela – nulový efekt

11.02.2012

Hromadné výpovede lekárov z konca minulého roka máme ešte v živej pamäti...Sprevádzali ich neúspešné rokovania Ivana Uhliarika, niekoľkotýždňové prešľapovanie na mieste, vyhlásenie viac »

syria, mosul, vojak, vojaci

V Mosule zatkli ženy a deti z Nemecka, Francúzska a ďalších krajín

22.07.2017 18:53

Iracké bezpečnostné sily zatkli pri oslobodzovaní Mosulu z rúk militantného hnutia Daíš, známeho aj ako Islamský štát (IS), aj 26 cudzincov, poväčšinou ženy a deti.

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

richardrasi

Chcem sa venovať najmä aktuálnej politickej a spoločenskej situácii na Slovensku a ako primátor mesta Košice aj problémom, ktoré sužujú obyvateľov môjho rodného mesta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 30433x
Priemerná čítanosť článkov: 1602x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy