Založ si blog

Transformačno – privatizačné puzzle

Sanitky lietajú jedna za druhou, lekári a sestry majú pohotovosť najvyššieho stupňa,   pacienti sú vystrašení a boľaví…Historická akcia sťahovania pacientov sa začína. Nemocnica Kramáre – známy symbol tejto bratislavskej lokality sa už odstrihla od zdravotníctva, je to iba skelet a nechutné kusy hliníka, ktoré nový majiteľ pravdepodobne zlikviduje ako úbohý pozostatok  architektúry socialistického realizmu.

Nie, nechcem ďalej rozvíjať tieto absurdné obrazy, ale priznám sa, že práve takéto brutálne sci-fi sa mi preháňalo mysľou, keď som sa dozvedel  ešte brutálnejšie správy o plánoch Ivana Uhliarika s nemocnicou na Kramároch.  Plán predaja nemocnice vraj rátal s tým, že zo 600 lôžok, ktoré Kramáre teraz majú, by 250 presťahovali do Starého Mesta a zvyšných 350 by putovalo do Podunajských Biskupíc. Ministerstvo zdravotníctva najskôr tieto plány ústami svojej hovorkyne nepoprelo, potom však rýchle priznalo, že sa pracuje s rôznymi  pracovnými  verziami návrhov, ktoré  ešte neprerokovala vláda ani gremiálna porada rezortu. Takže, inými slovami, nič sa nedeje. Celá myšlienka predaja však pripomína Absurdistan! Veď kto bol niekedy v nemocnici Bratislava – Staré Mesto, ten dobre vie, že je vo veľmi zlom technickom stave, ťažko dostupná pre sanitky, bez dostatočného počtu operačných sál či parkovacích miest. Podunajské Biskupice sú bez funkčných operačiek a technicky zastarané, takže prevoz pacientov by bol hotovou katastrofou.

Moje stanovisko k tomuto problému je jednoznačné: urýchlená dostavba novej univerzitnej nemocnice Rázsochy, ktorá by spolu s terajšími nemocnicami v Ružinove a Petržalke tvorila silnú trojku nemocníc. Napokon, tak sme to mali naplánované a v koncepcii Rázsochy sme rátali s objektom, ktorý bude mať takmer 900 lôžok a tri desiatky moderných operačných sál s moderným technickým i priestorovým vybavením. Súčasťou by bola jednodňová chirurgia, popáleninová a transplantačná jednotka, špecializované kliniky, traumatologické centrum, urgentný príjem s pristávaním vrtuľníkov. Nazdávam sa, že projekt zohľadňoval požiadavky najmodernejšej medicíny a vedy a zároveň vytváral priestor aj pre realizáciu priestorov vhodných na výučbu. Som presvedčený, že táto koncepcia je jediným zmysluplným riešením, ktoré  zabezpečí kvalitnú  a bezpečnú zdravotnú starostlivosť našim občanom. Áno, o výstavbe Rázsoch na začiatku svojej ministerskej éry hovoril aj Ivan Uhliarik. Zdôrazňoval, že jeho cieľom je snaha presvedčiť partnerov o dôležitosti a potrebe  výstavby takejto  nemocnice. Žiaľ, zostalo iba pri slovách, oveľa viac energie Uhliarik spolu so svojimi poradcami sústredil na transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. Ako nám zvykol vysvetľovať, robil to v mene efektívnosti, kvality, hospodárnosti, transparentnosti, vyššej spokojnosti pacientov aj zdravotníckych pracovníkov…

Keď sa však teraz  opäť zamýšľam nad jeho nápadom  predať  nemocnicu na  Kramároch, celkom živo si viem predstaviť aj to, ako by sa  toľko  velebená transformácia nemocníc asi  skončila. Cítite tiež za celým transformačným  románikom nevydarený záver bez happy endu? Alebo Vám v transformačnej tajničke chýba ešte jedno slovo? Pridám malú pomôcku: no predsa –  privatizácia! Lebo v ponímaní  pána ministra tieto dva pojmy výrazne splývajú. A tak som veľmi rád, že transformačno-privatizačná anabáza v našom zdravotníctve bola zastavená a na pretras sa hádam dostanú skutočne racionálne riešenia ako  pomôcť slovenskému zdravotníctvu.      

 

 

 

Poradca za 10 000 eur na deň! ! !

14.02.2012

Centrálne obstarávanie, to je frekventované zaklínadlo ministra Uhliarika, jeden z jeho avizovaných zdrojov, ktorý mal priniesť financie na krytie platov pre lekárov a sestry. V mene akože napĺňania viac »

Rýchla novela – nulový efekt

11.02.2012

Hromadné výpovede lekárov z konca minulého roka máme ešte v živej pamäti...Sprevádzali ich neúspešné rokovania Ivana Uhliarika, niekoľkotýždňové prešľapovanie na mieste, vyhlásenie viac »

Štedrý Uhliarik

27.01.2012

Dobrá rada nad zlato, povedal si minister Uhliarik a vyhlásil súťaž, v ktorej hľadá poradcu a cení si ho teda kráľovsky. Však za jeho rady neváha zaplatiť takmer pol miliardy korún (prepáčte viac »

Ukrajina, separatisti

Z Donbasu sa vracajú s traumou. Už viac ako tisíc ukrajinských vojakov si siahlo na život

24.04.2018 16:18

Viac ako tisíc ukrajinských vojakov, ktorí bojovali na východe Ukrajiny proti proruským separatistom, spáchalo samovraždu.

Peniaze, euro, mešec

Francúzsko zvýšilo tlak na vytvorenie postu ministra financií eurozóny

24.04.2018 15:56

Guvernér francúzskej centrálnej banky zvýšil v utorok tlak svojej krajiny na vytvorenie funkcie silného ministra financií eurozóny.

nehoda, badín

Po pondelkovej nehode autobusu a kamióna je v nemocniciach päť zranených

24.04.2018 15:32

Hospitalizovaní sú v zdravotníckych zariadeniach v Banskej Bystrici a vo Zvolene.

Peter Gajdoš

Ministerstvo musí dôkladne preveriť súčiastky vrtuľníkov Mi-17, tvrdí Gajdoš

24.04.2018 14:58

Minister obrany vysvetľoval parlamentnému výboru dôvody prerušenia prevádzky vrtuľníkov Mi-17.

richardrasi

Chcem sa venovať najmä aktuálnej politickej a spoločenskej situácii na Slovensku a ako primátor mesta Košice aj problémom, ktoré sužujú obyvateľov môjho rodného mesta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 32939x
Priemerná čítanosť článkov: 1734x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy