Košice ako digitálne mesto

11. októbra 2010, richardrasi, Nezaradené

Je tomu len pár dní, čo som na jednom z mnohých zaujímavých stretnutí v Košiciach dostal informácie, ktoré ma príjemne prekvapili. Košičanom otvárajú moderné informačné technológie, ich cenová dostupnosť a aktívny prístup poskytovateľov informačných služieb veľké možnosti praktického využitia. Košice totiž majú jedinečnú možnosť spolupracovať s miestnymi spoločnosťami, pripravenými vo viacerých projektoch sprístupniť svoju infraštruktúru Košičanom.  Mesto tak môže častokrát bez zvýšených nákladov dosiahnuť pre svojich obyvateľov neočakávane zaujímavý efekt. V Košiciach sa môžu stať informačné technológie vďaka verejnoprospešným komunikačným projektom doslova vecou verejnou – dostupnou a zaujímavou pre všetkých. Košice majú skutočne reálnu šancu stať sa digitálnym mestom.

Napríklad na zastávkach mestskej hromadnej dopravy môže byť nainštalovaný informačný systém, ktorý umožní cestujúcim dostávať na LCD displejoch on-line informácie o pohyboch prostriedkov mestskej hromadnej dopravy na mape ulíc mesta. Každý čakajúci si teda môže pozrieť aktuálnu informáciu o tom, kde sa nachádza autobus, trolejbus alebo električka, na ktorú práve čaká. Cestujúci tak ušetria čas, alebo si ho skrátia tým, že budú mať v reálnom čase tú najdôležitejšiu informáciu, akú každý z nich potrebuje. Ďalej, internet sa môže stať veľmi rýchlo a bezplatne prístupným aj pre sociálne slabšie skupiny Košičanov. Stačí, ak kompetentní v meste určia kritériá poskytovania bezplatnej služby a spoločne s jej poskytovateľom aj spôsob jej používania. Na to naozaj netreba veľa práce. Stačí trochu ochoty a pochopenia významu takéhoto prístupu k ľuďom a pre ľudí, ktorí nateraz na zaplatenie si práce s internetom jednoducho nemajú dosť peňazí.

O e-governmente sa hovorí už aj na celoslovenskej úrovni. Štandardne umožňuje sledovať v reálnom čase napríklad priebeh rokovaní mestského zastupiteľstva prostredníctvom osobných počítačov. Ale vedeli ste, že je niečo také možné aj cez bežné televízne prijímače? V Košiciach je pripravený pilotný projekt, týkajúci sa približne tisícky domácností. Čo znie tak trochu ako z inej planéty je ponuka, že v rámci tohto projektu by mohli Košičania sledovať nielen priebeh rokovaní mestského parlamentu, ale dostali by aj možnosť aktívne reagovať, hlasovať a pripomienkovať rozhodovací proces. Nejde o žiadnu utópiu! Technické možnosti takéto niečo reálne umožňujú. Tak prečo ich nevyužiť?

Tých projektov a možností, na ktoré ale musí mesto pozitívne zareagovať, je nepomerne viac. Spomeniem ešte rozšírenie siete bezdrôtových internetových hot-spotov, teda miest s bezplatným wi-fi signálom, ktoré umožnia Košičanom a návštevníkom mesta pripájať sa na internet a bezplatne pracovať na internete. Ďalej dobudovanie systému lacného sledovania verejných priestranstiev, dopravnej situácie v meste, ale napríklad aj spoločných priestorov v obytných domoch prostredníctvom nenákladných kamerových systémov, riadených cez internet, s možnosťou sledovať ich aj prostredníctvom bežného TV prijímača. Azda netreba hovoriť o tom, ako by sa tým podarilo zlepšiť bezpečnostnú situáciu v meste.

Prečo si myslím, že nejde o žiadnu utópiu, ale o reálnu možnosť? Pretože stačí len zmeniť doterajší prístup zo strany mesta. Za seba môžem povedať, že ak dostanem od Košičanov tú možnosť, urobím všetko preto, aby sa Košičania o týchto možnostiach nielen dozvedeli, ale aby ich mohli aj prakticky a užitočne využívať. To nie je agitácia, to je presvedčenie.